Найстрашніше для людини, коли їй доводиться саме говорити іноземною мовою. І найстрашніше для учня іноземних мов – не намагатися говорити.
Це називається “мовчазним періодом” і викликаний він тим, що люди надто бояться зробити помилку. Ми всі дуже суворі до себе і не дай боже нам сказати щось неправильно. Діти в цьому плані гнучкіші, поки їм теж хтось це не вселяє.
Багато методик та технік спрямовано на уникнення “мовчазного періоду” та “мовного бар’єру”. Про частину з них ми поговоримо в цій статті, а про деякі інші, будуть посилання.
Тож почнемо. На рівні Beginner ми знаємо дуже мало слів і, здається, що й говорити окрім як “Hello, my name is Mariia” нам нема про що. Але є лайфхаки, як навчитися говорити англійською.
Перший лайфхак є відгалуженням від техніки “Вільне говоріння”. Ви повинні перекласти свій “внутрішній монолог” англійською мовою. Думаю, ти знаєш, що таке “внутрішній монолог”. Це та розумова жуйка, яку ми “думаємо”, якщо ні на чому не зосереджені. Як каже доктор Курпатов, там у нас мешкають інші люди. Ми відповідаємо на їхні гіпотетичні питання, сперечаємося, переживаємо, махаємо кулаками після бійки та інше.

Так от ми цей потік практично не контролюємо. Все виповзає із підсвідомості. І, коли ви спробуєте перекласти свою мову англійською, мозок вам підказуватиме слова. Не ви керуватимете процесом, а він. Він підкидатиме слово, яке він знає, і навколо нього намагатиметься сформулювати хоч якусь думку.
Я цим прийомом користувалася навіть не із внутрішнім монологом, а із зовнішнім. Просто згадувала слово і вже довкола нього будувала думку. Мені було важливо сказати хоч щось, а не конкретне.
Роблячи так хоча б 10 хвилин на день дорогою, поки миєш посуд або прибираєш, ти вже значно розвиваєш словниковий запас. Граматика тут, як і у “Вільному говорінні” не важлива, ми про неї не думаємо.
Ще краще промовляти це вголос, якщо є така можливість.
Якщо людина не боїться зробити помилку, то вона соромиться свого акценту. Тут допоможе техніка “Ехо”. Постійно повторюючи як відлуння за носіями, ти навчишся інтонаціям та музиці мови. Тисніть на посилання, там можна буде навіть попрактикуватися безкоштовно за серіалом “Друзі”, мультиком Gumball та інтерв’ю в шоу “Ellen”.
Ми починаємо тренувати розмовну мову відразу, з найпершого блоку, на моїх курсах “Самовчитель для кожного” і на курсах для дітей “Дитина + Дорослий”. Бо я точно знаю, наскільки це важко і наскільки не береться до уваги.
Коли я приїхала до Америки, мене ніхто не розумів. Хоча вчила англійську я багато років і не боялася на ній говорити. За кілька місяців спілкування з носіями акцент зник і ніхто навіть не вірив, що я не корінна американка.
Через це вже на другому блоці моїх курсів учні здають домашки. Але не прості домашки – підкреслити, написати і так далі. Все це залишається на самоперевірку. Домашка полягає в тому, що щотижня ви знімаєте 2-3х хвилинне відео (або аудіо) на певну тему у 2-х варіантах.
Перший варіант знімається без підготовки. Просто вмикаєте камеру або диктофон і чесно несете все, що спаде на думку. Звичайно, стараєтеся, але саме експромтом.
Другий варіант знімаєте підготовленим. Ви сідаєте та пишете текст на цю тему. На той час ви вже добре вмітимете перевіряти свої твори. І записуєте ще одне відео. Вже підготовленими.
І саму, на вашу думку, найкращу пару за місяць ви відсилаєте на перевірку. Я перевіряю таким чином не лише граматику, лексику, побудову речень і так далі у підготовленому варіанті. Але й маю можливість оцінити, що пішло в автоматизми, які правила ви знаєте, але не можете використовувати у мові. Як ви звучите та які звуки кажете неправильно. І багато іншого. Таким чином даю особисті рекомендації кожному учневі, як вивчити англійську мову на розмовному рівні.
Тому хоч це і курс “Самовчитель для кожного” йде за ціною самовчителя, він все одно йде за допомогою викладача. Індивідуальний чат доступний завжди для всіх. І після першого блоку, де ви навчитеся працювати за техніками “Вільне говоріння”, “Луна” та іншим, ваша, і розмовна, і письмова англійська буде під контролем досвідченого викладача. І вартість не зміниться.