Найкращий спосіб вивчати англійські слова. Інтервальне повторення - Школа Англійської

Найкращий спосіб вивчати англійські слова. Інтервальне повторення

Немає у світі людини, яка б сподівалася, що можна вивчити мову, не зубрячи слова. Цей очевидний факт відлякує багатьох учнів. Але нікуди від нього не дінешся. Хоча, якщо замінити слово “зубрити” на слово “вчити”, то стане легше. А якщо я скажу, що є розроблений план і методики, щоб навчати їх без зусиль, то сподіваюся хоча б половина повернеться до ладу.

Отже, почнемо з того, де брати слова для вивчення англійської? Це найскладніше питання. Адже взяти перший-ліпший підручник чи книгу і виписувати звідти слова – непродуктивно. Спочатку вам потрібна база слів, без яких не обійтись. Якщо ви є противником репетиторів або курсів і не любите програми, то потрібен самовчитель або адаптована книга для початківців. Для тих, хто товаришує з технікою, є програми для вивчення нових слів англійською, умовно безкоштовних, де програма підбере вам слова. Наприклад, Quizlet, Anki, ReWord. І вчити їх потрібно інтервально, без контексту та з дедлайном. 

Інтервальне повторення – це метод повторення слів, коли час їхнього повторення збільшується експоненційно. Автор – Пімслер радив такі інтервали: 5 секунд, 25 секунд, 2 хвилини, 10 хвилин, 1 година, 5 годин, день, п’ять днів, 25 днів, чотири місяці, два роки.

Це чудова техніка. Я її використовую не лише для слів, а й для граматики. Що дорослі, що діти добре роблять вправи поки проходять матеріал. Але забувають його, щойно починають вчити щось нове. Це допомагає не забути та “врізати” граматику собі в пам’ять, як і слова. Мої курси “Самовчитель для кожного” та “Англійська для дитини з дорослим” побудовані повністю на цій техніці. 

Чому без контексту? Тому що ми спочатку вчимо базу слів і контекст заважатиме. Немає побудованої мозаїки та логіки мови. Як великої карти пам’яті. Ми скоро до неї прийдемо.

І що означає “з дедлайном”? На цьому етапі я дуже рекомендую картки та стікери для вивчення англійської. Як у додатку, так і самописні. Небезпека полягає в тому, що ці стікери можуть залишитися по всьому будинку до наступного Нового Року. А в такому разі нічого не піде. Мозок, якщо залишити йому лазівку, що ці слова там і залишаться, вчити їх і не подумає. Це взагалі орган, який прагне витрачати якнайменше енергії. Тож обов’язково ставити дедлайн. Наприклад, розвісили та через тиждень вони знімуться та ви себе перевірятимете. А ще краще залучити інших людей.

Ще давайте трохи розповім, як легко вивчити неправильні дієслова англійської мови.

Мені дуже не подобається, що їх навчають упереміш із правильними. Для своєї школи я розробила план, вправи та книгу, за якими ми спочатку вчимо всі неправильні дієслова. А решта потім залишаються апріорі правильними. Є багато віршиків, які допомагають вивчати неправильні дієслова, їх можна знайти у мережі. Але я раджу розбивати їх за групами, які дуже схоже змінюються. Їх так набагато простіше вчити, ти запам’ятовуєш сенс змін. І якщо забуваєш один, то можеш згадати через усю групу. Можеш завантажити файл основних неправильних дієслів до рівня Intermediate на сайті.

Ще добре вивчати англійські слова шляхом асоціацій. Правда тут або знадобиться певний склад мислення, щоб знаходити асоціації, або все ж таки доведеться звернутися хоча б до самовчителя. Самі люди часто вигадують дуже багато того, чим я потім користуюсь і додаю до курсу. У дітей улюблене young – юнга. А дієслово to leave всі запам’ятовують за фразою “Живеш вдома ( live ), йдеш з дому ( leave ) і йдеш ліворуч ( left – друга та третя форма дієслова leave ). 

Коли учень вже зібрав базу, підхід до вивчення слів англійською має змінитися. Тепер на перший план виходить побудова карти мови. Детальніше про карти пам’яті читай у статті “Mind-mapping в англійській” або дивись відео на каналі

Тут уже потрібно вивчати слова в контексті та забивати їх у карту пам’яті. Давайте наведу приклад. 

Ми з учнями вчимо слово “share” (ділитися) через уривок із серіалу “Друзі”. Можеш попрацювати з ним також. Поки що жоден учень його не забув. Також варіант того, як вивчити англійську без зубріння. Але піднімаючись вище рівнями, коли їм потрібно згадати слово “ділити чи розділяти” вони згадують лише його. Але їм слід згадати слово separate чи divide. Тому що контекст різний, а всі ці слова – ділити. Порівняймо:

  • I don’t like to share my food with anyone. (Я не люблю ділитися їжею ні з ким.) 
  • An old river separated the town into two parts.  (Стара річка розділила місто на дві частини.)
  • A teacher had to divide the class into two teams. (Вчителю необхідно було розділити (поділити) клас на дві команди.) 

Прикладів можна навести безліч. Учень вже знає достатньо слів і тепер він має навчитися застосовувати їх. Він будує карту, куди вписує слова, виходячи з можливого контексту. Цю частину розвивати без педагога чи матеріалу, підготовленого педагогом важко. Хіба що читати адаптовані книги та намагатися будувати карту самому. У такому разі непогано було б віддавати її на перевірку комусь, хто краще володіє мовою і здатний усунути неправильно вжите або поправити контекст.

Є ще хороший спосіб запам’ятати слова англійською і навіть почати говорити. Почитати про це можна в цій статті “Вчимося говорити англійською для початківців” 

Там же можеш подивитись відео про три слова “Thingy, stuff and kinda”, які дуже рятують, коли забув якийсь іменник або не хочеш навіть уточнювати. Або дивись на каналі за посиланням.