Ментальні карти, інтелект картки або картки розуму - Школа Англійської

Ментальні карти, інтелект картки або картки розуму

Ментальні карти, інтелект-картки чи карти розуму. Що це таке?

Mind Mapping – це спосіб візуалізації та структурування інформації за допомогою зв’язків. Суть інтелект-карти – побудувати асоціативні ланцюжки. В основі карти розуму потрібно поставити основну думку, а далі малювати гілки, розбираючи загальну ідею більш докладні. 

Спочатку малювати кущові картинки запропонував Тоні Бьюзен – психолог, автор численних книг про здібності мозку, фахівець у галузі самовдосконалення, розвитку пам’яті, мислення. 

На відміну від лінійних записів, в інтелект картах: 

  • Просто побачити всю структуру запису повністю;
  • Чітко видно основні елементи, які б губилися у тексті;
  • Закінчена карта має всі елементи на своєму місці, вона продумана та цілісна;
  • Мозок краще приймає комбінацію з картинок, кольорів, зв’язків, ніж монотонний запис;
  • Створити карту думок набагато швидше, ніж записати повноцінні речення.

Інтелект-карти також використовують для запам’ятовування нових слів іншої мови. У центр ставлять загальну тему, від якої йдуть гілки. До них приєднують слова, які було б доречно вжити у цій темі. Ті слова, які знадобляться людині, щоби висловити свою думку, а також зрозуміти чужу. 

Далі ми дивимося, які з цих слів можна використати в іншій темі чи ситуації, а які ні. Так набагато ефективніше, ніж намагатися вивчити 10 синонімів одного слова без контексту. Ти маєш навчитися відчувати слова: яке підходить, а які – ні. Допоможе з цим впоратися викладач або курс-вчитель. Він дасть слова, а карта пам’яті допоможе зрозуміти, як вивчати слова англійською, щоб запам’ятати без зубріння.

Mind-map для вивчення англійської, як я розповідала у статті Найкращий спосіб вивчати англійські слова, учневі потрібна не відразу, а після того, як є базові слова. На початковому рівні така карта буде занадто розрізнена і буде більше заплутувати, ніж давати розуміння. Краще почати її будувати хоча б із рівня Pre-Intermediate (слабкий середній) та під контролем когось досвідченого. Оскільки простий онлайн-перекладач не дає контексту. Вбивши туди одне слово українською, ми отримуємо десятки англійською і не знаємо, який саме нам вибрати. У статті є більше прикладів. 

Крім цього, технологія Mind Mapping може знадобитися для:

  • Вирішення завдань;
  • Конспектування лекцій;
  • Створення нового проєкту;
  • При аналізі складного питання;
  • Планування доповіді,
  • Для постановки особистих цілей у житті. 

Ще один аспект використання інтелект-карт належить до сучасного світу. Зараз дуже швидко розвивається IT структура, програмування та, зокрема, візуальне програмування

Ментальні карти допомагають зрозуміти логіку візуального програмування. Наприклад, при створенні своєї школи та створенні чат-бота, я використовувала візуальне програмування. І мій величезний досвід у створенні ментальних карт мені неймовірно допоміг. Я не наймала спеціалістів, а розібралася сама. Навіть не знаю, чи впоралася б я з цією роботою, не використовуй я їх з дитинства. 

Зараз карти розуму можна робити по-старому, якщо вам подобається возитися з папірцями, стікерами, хайлайтерами та фломастерами. Або можна використовувати онлайн-програми. Там тобі не потрібно багато місця, щоб візуалізувати всю картинку. І, найголовніше, їх можна завжди носити з собою!

Починаючи з другого блоку мого курсу “Самовчитель для кожного” та курсу для дітей “Дитина + Дорослий” ми активно використовуємо інтелект-карти. Ми не просто братимемо нові слова, а вписуватимемо їх у карту. Учень буде використовувати її для запам’ятовування слів, написання текстів та виконання інших завдань. Він може дописувати туди будь-які інші слова із другорядних джерел. Раз на місяць карти учнів перевіряються та виправляються, щоб не допустити вживання слова у неправильному контексті. 

Про повну методику курсу, як він побудований, що ви проходитимете на прикладі першого уроку і за весь перший блок ви можете почитати у статті “Як вивчити англійську”