Мотивація вчити англійську - Школа Англійської

Мотивація вчити англійську

“Що було раніше: курка чи яйце?” – питання, яке багато хто відносить до розряду філософських. “Що було раніше: мотивація чи дія?” – складно сформульоване, філософське питання, коли в тебе запитали: “І що тебе мотивувало так вчинити?” із скривдженою інтонацією.

Давайте розберемося, що було раніше. І для розуміння теоретичного матеріалу додамо практичний аспект-вивчення англійської мови. У цій статті, хвилин за 5, ти знайдеш відповіді на безліч таких питань, як:

  • Мотивація. Що це за “звір” простими словами.
  • Як формується мотивація і до чого тут пам’ять?
  • ЯК вивчати англійську, та й усе, що завгодно. 
  • НАВІЩО вчити англійську. Причини та слідство. 
  • МЕТА вивчення англійської. Шукай і знайдеш
  • Помилки та проблеми. Мотивація ззовні та неправильні установки
  • “Хронічна англійська” – біль колишніх країн СНД

Отже, мотивація – це якась причина, яка здалася нам важливою саме в цей конкретний момент (адже думки в різні моменти часу у нас різні) і в результаті якої було здійснено дію. Але звідки взялася ця причина?

Ми не юлимо або не хочемо виправдовуватися, коли не можемо відповісти. Ми просто не до кінця розуміємо. Давайте коротко подивимося, як це працює.

Почнемо з того, що важливо розуміти, що в цьому бере активну участь пам’ять. Наш мозок запам’ятовує ситуації, відмінні від звичайних. Те, що важливо з погляду виживання та задоволення потреб. Ти навряд чи пам’ятаєш, як щодня ходив до школи. Але якщо одного разу вибрав коротку дорогу і там тебе покусав собака, ти запам’ятаєш, що краще не вибирати коротку дорогу. Це і буде твоєю мотивацією завжди вибирати “проторений шлях”.

Коли ми хочемо щось отримати, ми звертаємося до своєї пам’яті, до цих розрізнених уривків із запитом: “Яка є інформація?”, “Як цього досягти?”. Якщо ми маємо достатньо інформації в пам’яті, ми починаємо робити те, що на нашу думку приведе до результату.

Далі буде одна з двох речей. Чи наші дії приведуть до цього результату, чи ні. Якщо вони призводять до результату, наша мотивація падає. Ми перемикаємось на щось інше. Якщо вони не приводять, то розумно було б змінити дію. Так і відбувається. Мозок, не отримавши очікуваного результату, змінює підхід, і мотивація продовжує діяти.

Тому дуже важливо сформувати у себе чи дитину позитивний досвід вирішення завдань. Як загальний принцип, що все можливе. Тоді досвід проживання “процесу досягнення мети” постійно даватиме мотивацію для будь-якої складної та багатоступеневої мети.

З цього можна зробити перший висновок. Якщо тебе цікавило питання “Навіщо вчити англійську?”, то відповідь на неї ти вже знаєш. У тебе була вільна психологічна енергія, яка занурилась у твою пам’ять, щось знайшла з цього приводу і змусила тебе осмислено шукати відповідь на запитання “Навіщо?”.

Але відповідь у тебе вже є, просто треба поритися. Можливо, ти десь почув, що люди зі знанням англійської більше заробляють. Або якийсь твій знайомий отримав підвищення після курсів. Можливо подруга подруги вдало вийшла заміж, листуючись англійською в інтернеті. Або ти позаздрив комусь, хто лихо розповідав, як це круто дивитися серіали в оригіналі. Скільки ж смислів там виявляється губиться. А, можливо, просто ідея самовдосконалення має для тебе сенс і визначає як “крутого чувака”.

Мотивація до вивчення англійської у тебе вже є. Тобі її треба усвідомити. На її основі сформувати конкретне очікування. Швидше за все, воно буде схоже на те, що ти знаєш. Але теоретично його можна “додумати” та сформулювати об’ємніше.

Картинку ти створив. Тепер потрібні дії. Кожен із нас бажає отримати результат максимально швидко та легко. Тобі потрібний план. Але це вже стосується питання “Як вивчити англійську?” Тобто якісь конкретні дії вжити. З якого боку підійти: який вибрати підхід, якій методиці піддатися.

Зверніть увагу, що це мотивація внутрішня. Вона вже є. Єдине, що тобі потрібно, щоб хтось досвідчений відповів на запитання “Як?”. Допоміг і направив. Помилкою було б вважати, що для досягнення результату тобі потрібна зовнішня мотивація. Хоча зараз це дуже модно: коучи, наставники тощо. Але про це ми поговоримо трохи згодом.

У такий нехитрий спосіб ми відповіли на запитання: “Чому і навіщо потрібно вчити англійську?” Щоб задовольнити очікувану потребу, яка сформувалася та відклалася у нас у пам’яті.

Відповідь на запитання “Як вивчати англійську?” залежить від багатьох речей. В першу чергу часу, фінансів та мети. Вибрати спосіб і можна приступати!

Але є фундаментальні помилки у вивченні англійської. Проблеми щодо англійської мови ховаються у нашій психології та тактиці. Накидаю кілька:

  • Вивчення англійської тільки з одного боку (тільки слова, тільки граматика, тільки 1001 вправа);
  • Ігнорування повторення;
  • Уникнення точок зростання. Випливає із першого пункту;
  • Перебування у “мовчазному періоді”;
  • Недостатньо приділяється увага розвитку навички розпізнавання мови на слух та інші. Краще зрозумієш зі статті “Як вивчити англійську?”

Але зараз я хочу поговорити про інші дві помилки. Перша пов’язана безпосередньо з мотивацією. Зараз дуже популярний розвиток напряму коучінгу. Люди отримують гроші за те, що вони тобі нагадують про твою внутрішню мотивацію. Репетитор також виконує цю роль, як і будь-який педагог. Справляються з нею хтось краще, хтось гірший. Вміння захопити учня – важливе. Але!

Зараз ми живемо трохи в іншому світі. У світі online освіти, де все виміряється трохи по-іншому. Де ти маєш можливість НЕ платити за час педагога. Тільки через його знання. Стає питання в такому контексті: чи настільки важлива зовнішня мотивація, якщо як ми знаємо, що вона завжди внутрішня? Чи варто нагадування та грайливий тон цих фінансових витрат?

Вирішувати, звичайно, кожному самостійно. І, так, я припускаю, що деяким людям необхідна зовнішня мотивація кров з носа. Але на їхньому місці я б задумалася про те, що їх мотивує мати зовнішню мотивацію. Адже десь у пам’яті закладено те, що це їм вигідно та задовольняє якусь потребу. Можливо настав час розібратися саме з цим питанням, перш ніж приступати до інших. Особливо, якщо це сильно б’є по гаманцю.

Є ще помилки щодо англійської мови. Одна з них у невиправдано високих (хоча краще тут сказати “швидко досяжних”) очікуваннях.

Формується запит таким чином: “Як вивчити англійську мову за п’ять хвилин?”, “Як вивчити англійську уві сні?”, “Як за місяць вивчити англійську?” Думаю, ви самі додумаєте далі.

Я, звичайно, розумію, що хочеться докласти ну зовсім мінімум зусиль і досягти мети. Лінь, як кажуть, двигун прогресу. Але, повірте мені на слово, якщо ви не плануєте кидати роботу, залишати дітей голодними та взагалі запускати все своє життя, таких швидких результатів вам не добитися.

Історій того “як я вивчив англійську” у мережі досить багато. Якщо цікаво почитати про мій особистий досвід, це можна зробити в іншій статті на сайті. Але, для правильної постановки мети та свого очікування, ви повинні розуміти, що вивчення мови це навіть не освоєння професії. Це про перекроювання мислення, про доведення до автоматизму, про сотні, а то й тисячі годин прослуховування чужої мови. Просто прочитати та навіть засвоїти правила не складно. А виразно, швидко говорити, та ще й розуміти, що тобі відповідають – навичка, що виробляється роками.

Тому не дайте себе обдурити. Щоб зробити усвідомлений вибір, треба розуміти, що деякі речі неможливі в принципі. Найчастіше такі очікування призводять до виникнення “хронічної англійської”. Коли ціль не досягається, але мотивація все ще настільки сильна, що змушує знову і знову пробувати та не доводити до кінця. І це болить як запалення, яке ніяк не вдається зняти.

Існує ще кілька причин, чому виникає “Хронічна англійська”. І навіть не завжди це залежить від самої людини. Якщо цікаво, можеш почитати статтю “Топ 5 причин хронічної англійської” або переглянути відео на каналі.

На завершення хочу сказати, що мета вивчити англійську досяжна. Дуже важливо ставити собі реальні очікування та довіритися фахівцеві з великим досвідом роботи та чітким планом. Тішить, що на сьогоднішній момент це зовсім не повинно бути дорого. І нудно. А як змусити себе вчити англійську – сподіваюся на це питання я дала достатньо інформації.

Спасибі за увагу.

Посилання на відео доктора Андрія Курпатова Мозок та мотивація